Furya Kalıp Kurumsal


Türkiyede Kalıp parlatma ve krom 1960 senesinde ilk defa Diran VANLIYAN tarafından yapılmıştır.Bu sektörün ilk adımlarında yetişen Zeki İLKUN ve Hasbi GÜLER 1997 yılında Bayrampaşada mesleğe devam etmişlerdir. 2009 yılından itibarende İkitelli Organize Sanayi Bölgesi’nde Galvano Teknik Sanayı Sitesinde oğulları Fatih İLKUN ve suat GÜLER ve deneyimli kadrosu ile halen devam etmektedirler

 

KALIP PARLATMA

Hassas kalıp parlatma plastik, melamin, bakalit ,kauçuk gibi enjeksiyon pres kalıplarına uygulanan yüzeyin pürüzsüzlüğü ve temizliği için basılan ürünün yüzey kalitesini artırmak için uygulanan profosyonel kalıp tesviyesidir Kalıp Parlatma,belirli bir teknik,el becerisi,dikkat ve sabır isteyen bir işlemdir.Kalıp Parlatma kalıp imalatının en son aşaması olduğu için ve yapılacak herhangi bir hatanın (köşe kırılması,ters konik ölçü kaçması v.b)geri dönüşü zordur. Kalıp Parlatma işlemi daha çok estetik ve görüntü isteyen parçalara uygulandığı için,bu tür parçaların kalıplarını daha düzgün yapmak lazımdır. Kalıp parlatma işlemi yalnızca çalışan yüzeye uygulanan bir işlem olmasına rağmen,iyi bir yüzey elde edebilmek için,parlatılacak kalıbın çeliği önemlidir. Çok temiz ve parlak bir yüzey elde edebilmenin birinci şartı uygun çelik seçimidir.Yüksek parlaklık isteyen kalıpların yapımında krom oranı yüksek çelik seçilmeli veya kalıplara ısıl işlem ve krom kaplanmalıdır.

 

KROM KAPLAMA

Kalıplarda genelde korozyona ve ısıya karşı dayanıklılık, sertlik, aşınmaya karşı direnç elde etme ve pürüzsüz hoş bir görünüm sağlamak için sert krom kaplama yapılmalıdır. kalıp çelikleri, asitle inilmiş yüzeyler ve püskürtme (kumlama) yüzeyleri de kapsar. Sert Krom kaplanan parçalar yalın halleri ile kullanıldıkları gibi istenen değerlere göre mat veya parlak kromaj halinde de kullanılırlar.

Krom Kaplama Korozyona karşı koruma dayanıklılığı artırır

Krom Kaplama Aşınma ve yıpranmaya karşı dayanıklılığı artırır

Krom kaplama yüksek ısıdan kaynaklanan sararma ve kararmalara engel olur kalıpların ömrünü uzatır

Krom Kaplama Dekoratif amaçlarla daha iyi bir görünüm verir